10 Temmuz 2014 Perşembe

CANAN TAN "İZ" ROMANI YORUMU


Merhaba Kızlar :) 
Canan Tan'ı ve romanlarını çok sevdiğimi söylemişmiydimmm.Aşk romanlarını sevmesemde uslubundan olsa gerek bütün romanlarını okudum.
Canan Tan denilince aklıma gelen kavuşamayan aşıklardır.
Ama bugün aşk konusunun farklı bir dille anlatıldığı İZ romanını anlatmaya çalışacağım.
Diğer romanlarının aksine buradaki konusu Baba-Kız ilişkisi.

Olayın kahramanları babasına hayran Veda ve avukat olan babası Vedat.Baba-Kızı ayıran ise anne-baba çatışması/ayrılığı...

Babasıyla kesişme noktası acı bir olayla başlıyor.Babasını intiharı!Veda babasının intihar etmesine inanmamaktadır.Araştırmak kendisine düşmüştür.Kısa süre sonra babasını bürosuna gider.Ondan bir"iz" aramaktadır.Bu arayışta sürpriz olaylar ve kişilerle karşılaşmaktadır.
Her sayfada farklı düşünmeye sevk eden bir roman.Yakın çevremizde benzerlerini görebileceğimiz gerçeklikte bir baba-kız öyküsü... Babasına hayran Verda, hatta âşık. Biricik kahramanım diyor onun için. Ne var ki, yıllar önce annesiyle babasının boşanmasından sonra ayrı düşmüşler birbirlerine. Çatışmışlar, çelişmişler ama sevgileri içten içe hep sürmüş. Kariyerinde zirveye ulaşmış ünlü avukat Vedat Karacan'ın intiharıyla başlıyor öykü. Bu beklenmedik ölümün ardında yatan gizi çözmek Verda'ya düşmektedir. Geriye dönüp baktığında yüzleştiği keşke'leriyle, pişmanlıklarıyla ve içini kavuran devasa bir özlemle sürecektir babasının izini... Minicik çocuk ellerimi avucunun içine hapsettiğinde, yüreğim yüreğinde eriyordu babacığım. Parmaklarım büyüdü diye mi tutmuyorsun artık ellerimi? Keşke hep küçük kalsalardı... Ne oldu da ayrıldı ellerimiz baba? Hiçbir zaman soramadım bunu sana. Sormak istediğimde fırsat olmadı, fırsat olduğunda cesaretim... Soluk soluğa okuyacağınız, farklı bir Canan Tan romanı...(Tanıtım Bülteninden) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder